Menu:
Poddasze użytkowe czy strych ?
Poddasze użytkowe
Pomysł na adaptacje
Mapa strony
Wypowiedź się

Poddasze użytkowe



Poddasza są jednymi z najlepszych miejsc w projekty domów jednorodzinnych, które nadają się do adaptacji na pomieszczenia mieszkalne. Oto kilka wskazówek jak prawidłowo zagospodarować przestrzeń aby całe poddasze stało się użytkowe.

Łóżko na poddaszu użytkowym



Pojedyncze łóżko zwykle ma szerokość 70 do 90 cm i wysokość do wierzchu materaca 35 do 45 cm. Trzeba nad nim zapewnić przestrzeń o wysokości 90 cm (mierzoną w osi łóżka), bo tylko wtedy dorosły człowiek będzie mógł na nim wygodnie usiąść bez obawy, że uderzy się w głowę.

Poza tym koniecznie musi być zapewniona wysokość stania przy łóżku, a to oznacza, że w odległości 15 cm od krawędzi materaca wysokość mierzona od podłogi do pochyłego sufitu powinna wynosić 190 cm. Wynika stąd, że wysokość ścianki kolankowej, przy której ma stanąć łóżko, powinna wynosić 75 do 95 cm, w zależności od kąta nachylenia dachu zawierającego się w przedziale 42 do 52°.

Regał szafa lub inny mebel służący do przechowywania rzeczy zwykle ma głębokość 40 do 60 cm. Chcąc przed nim stanąć w pozycji wyprostowanej, trzeba mieć zapewnioną wysokość stania, czyli 190 cm od podłogi do sufitu mierzone w odległości 15 cm przed regałem. Wskazane jest, żeby ścianka kolankowa była jak najwyższa, ponieważ będzie wtedy więcej miejsca do przechowywania rzeczy.

Sedes na użytkowym poddaszu



Sedes lub bidet najczęściej mają wysokość 40 cm i głębokość 50 do 70 cm. Wysokość wraz ze spłuczką zwykle nie przekracza 90 cm, co jednocześnie oznacza minimalną wysokość ścianki kolankowej. Dorosły korzystający z tych urządzeń, aby nie uderzyć się w głowę, potrzebuje przynajmniej 130 cm, gdy siedzi (mierzone w odległości 20 do 30 cm od ściany) i 190 cm, gdy stoi przy sedesie lub bidecie.

Jeżeli chce się w maksymalnym stopniu wykorzystać miejsce pod skosem (wg powyższych założeń), kąt nachylenia dachu powinien wynosić 55 do 63°. Oczywiście kąt ten może być mniejszy, jeśli ścianka kolankowa będzie wyższa lub urządzenie bardziej od niej odsunięte.

Wanna na poddaszu użytkowym



Wanna ma zwykle głębokość 40 do 45 cm i długość 140 do 170 cm. Można przyjąć, że jej dno standardowo znajduje się około 15 cm nad posadzką (od 12 do 22 cm). Oznacza to, że ścianka kolankowa nie powinna być niższa niż 75 do 90 cm przy założeniu, że wystaje ponad wannę 20 do 30 cm. Oczywiście w wannie trzeba jeszcze wygodnie usiąść i stanąć.

Można to zapewnić, jeśli w odległości około 50 cm od ścianki kolankowej wysokość od dna wanny do sufitu nie będzie mniejsza niż 90 cm, a 30 cm od końca wanny 190 cm. Decydujący jest drugi warunek, bo spełnienie go wymaga dachu o nachyleniu 39 do 49°.

Wanna na poddaszu użytkowym



Biurko najczęściej ma wysokość 70 do 80 cm i blat o szerokości 55 do 90 cm. Pionowa ścianka ponad blatem nie powinna być niższa niż 40 cm (możliwość ustawienia książek, lampy, monitora itp.). Wynika stąd, że ścianka kolankowa, przy której umieszczone jest biurko, powinna mieć wysokość co najmniej 110 do 120 cm.

Obok trzeba jeszcze zapewnić wysokość stania dorosłemu człowiekowi (190 cm mierzone w odległości 15 cm od krawędzi blatu). A to można osiągnąć tylko wtedy, gdy kąt nachylenia dachu jest nie mniejszy niż 40° (zgodnie z przyjętymi założeniami 40 do 49°).